IZGRADNJA SLANIH SOBA I SLANIH PEĆINA
U funkcionalnom smislu ne postoji razlika izmedju slanih soba i slanih pećina. Razlika je samo u dizajnu,odnosno izgledu dekorativnih elemenata. Dok se kod slanih soba po povrsinama zidova postavljaju razne dekoracije , najčešće one koje imitiraju morsko ili prirodno okruzenje,osvetljenih raznim vidovima rasvete,kod slanih pećina se praktično izradjuje pećinski nakit,stalaktiti i stalagniti,boje su toplije,pa ceo prostor i podseća na prirodnu pećinu sto daje posebnu atrakciju za korisnike koji unutra borave.Ponekad se izradjuju i kombinovane slane sobe koje sadrže elemente i slanih soba i slanih pećina.Sve površine slanih soba ili pećina se presvlače,oblažu sa solju,najčešće u prepoznatljivoj beloj boji i tako dobijaju svoj završni izgled.
Svoju konačnu funkciju slane sobe ostvaruju tek kada se postavi uredjaj,najčešći naziv mu je “Halogenerator” ili “Generator soli”.Njegova funkcija je da krupne čestice najčistije soli (NaCl čistoće 99,8 bez aditiva) ,čija je najveća dimenzija zrna do 1mm,usitne do sitnih čestica soli veličine samo nekoliko mikrona i bezbedno tako samlevenu so transportuje do prostora slane sobe,pećine.Tako dobijena usitnjena so naziva se “aerosol”. Čestice aerosoli lakše su od vazduha i u slanoj sobi se mogu videti kao magla od soli.
Često se misli da zidovi obloženi solju imaju samo dekorativnu funkciju,što jednim delom i jeste tačno,medjutim so koja se u velikim količinama nalazi u slanoj sobi ili pećini,zbog svoje hidroskopne osobine vrši isušivanje vazduha u prostoru čime omogućava nesmetano kretanje aerosoli u prostoriji. Kada bi se suva aerosol kretala u vlažnoj sredini,čestice aerosoli bi se sudarale sa sitnim česticama vode prisutne u vazduhu,gubile svoju kinetičku energiju i padale na pod prostorije,čime se i dovodi u pitanje suština slane sobe ,odnosno njene funkcije.
So koja se nanosi na zidove meša se sa vezivom koje omogućava da se so sjedini sa površinama zidova i plafona u postupku koji se najlakše moze opisati kao “malterisanje “ zidova sa solju. Dobijeni nanos soli na zidovima pored najvažnije hidroskopne osobine koju mora da sačuva,mora da bude i dovoljno čvrst ali i elastičan, da odlično prijanja na sve površine slane sobe, da može u dugom periodu da izdrži česte promene vlažnosti i da zadrži svoj prvobitni izgled. Česti su slučajevi da zbog korišćenja neadekvatnih veziva nanesena so na zidovima odpada,čak i relativno brzo nakon njenog nanošenja na površine slane sobe ili pećine,čime se narušava i izgled slane sobe i njena funkcija, dovodi se u pitanje bezbednost osoba koji unutra borave i takve loše izvedbe dovode do gubitka poverenja klijenata,odnosno korisnika slanih soba.
ISS team je prvi na svetu uspeo da sa timom tehnologa u dvogodišnjem ispitivanju razvije vezivo za so ,dobio potrebne sertifikate o zdravstvenoj ispravnosti i CE znak,odnosno dozvole za upotrebu. nazvao ga je “Salt Binder Primer” i jedini je proizvod na svetskom tržištu koji garantuje sve gore navedene osobine.
UPOTREBA HIMALASKE SOLI U IZGRADNJI SLANIH SOBA I PEĆINA
Čest dodatak slanim sobama ,odnosno pećinama, je himalajska so u raznim oblicima (sitnije ili krupnije kamenje,čak i velike stene,cigle razlicitih dimenzija,mozaici izradjeni od delova himalajske soli,lampe od himalajske soli…) koja zbog svojih dokazanih lekovitih svojstava i dekorativnog izgleda sve više postaje neizostavni detalj slanih soba ili pećina. U poslednje vreme su povećani zahtevi za izgradnjom slanih soba koje su iskljućivo napravljene od himalajske soli.
Jedno od mesta iskopavanjaje rudnik soli Khewra nalazi se u distriktu Punjaba , oko 260 kilometara udaljeno od Lahorea. To je pakistanski najveći i najstariji rudnik soli, drugi najveći u svetu. Predstavlja jednu od glavnih turističkih atrakcija, godišnje ga posjeti oko 250.000 ljudi. Ova ružičasta sol postala je vrlo tražena posljednjih godina. Od mineralnih gromada danas se izrađuju kristalne svjetiljke, svećnjaci i ukrasni predmeti kao i razni proizvodi za negu tela ali i za ishranu.